Dozor nad stravovacími službami
31.3.2025Hygiena výživy
- Přehled kontrol - Hygiena výživy - 2025
- Přehled kontrol - Hygiena výživy - 2024
- Přehled kontrol - Hygiena výživy - 2023
- Přehled kontrol - Hygiena výživy - 2022
- Přehled kontrol - Hygiena výživy - 2021
- Přehled kontrol - Hygiena výživy - 2020
- Přehled kontrol - Hygiena výživy - 2019
- Přehled kontrol - Hygiena výživy - 2018
- Přehled kontrol - Hygiena výživy - 2017
- Přehled kontrol - Hygiena výživy - 2016
- Přehled kontrol - Hygiena výživy - 2015
Hygiena dětí a mladistvých
- Přehled kontrol - Hygiena dětí a mladistvých - 2025
- Přehled kontrol - Hygiena dětí a mladistvých - 2024
- Přehled kontrol - Hygiena dětí a mladistvých - 2023
- Přehled kontrol - Hygiena dětí a mladistvých - 2022
- Přehled kontrol - Hygiena dětí a mladistvých - 2021
- Přehled kontrol - Hygiena dětí a mladistvých - 2020
- Přehled kontrol - Hygiena dětí a mladistvých - 2019
- Přehled kontrol - Hygiena dětí a mladistvých - 2018
- Přehled kontrol - Hygiena dětí a mladistvých - 2017
- Přehled kontrol - Hygiena dětí a mladistvých - 2016
- Přehled kontrol - Hygiena dětí a mladistvých - 2015
Jarní dny zdraví 2025 v Prostějově
31.3.2025Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci obdržela oficiální poděkování od primátora města Olomouc za svou práci během zářijových povodní v roce 2024. Toto ocenění je pro nás velkým uznáním a potvrzením důležitosti naší činnosti v mimořádných událostech.
Během povodní jsme se zaměřili především na ochranu veřejného zdraví – monitorovali jsme kvalitu pitné vody, poskytovali metodickou podporu obcím i občanům a koordinovali opatření k prevenci šíření infekčních nemocí. Naše práce by nebyla možná bez nasazení všech zaměstnanců a spolupráce s dalšími složkami krizového řízení.
Velmi si tohoto ocenění vážíme a vnímáme jej jako motivaci do další práce. Děkujeme za důvěru a podporu!
Azbest: Neviditelný nepřítel
20.1.2025Azbest byl dříve stavebním hitem. Tento materiál fascinoval svou odolností vůči ohni, chemikáliím i opotřebení a nacházel uplatnění téměř všude – od střešních krytin a vzduchotechniky až po rozvody odpadu v bytových jádrech. Dnes už ale víme, že to, co se zdálo jako zázrak, může za určitých okolností přinášet závažná zdravotní rizika. „I když je používání azbestu v Evropské unii dlouhodobě zakázáno, stále se s ním setkáváme ve starších budovách. Největší riziko nastává při rekonstrukcích a demolicích, kdy může dojít k uvolňování vláken do ovzduší,“ varuje Ing. Jiří Polis, Ph.D., ředitel odboru hygieny práce Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.Zdravotní rizika, která nelze přehlížet
Problém s azbestem není na první pohled viditelný. Jeho vlákna jsou mikroskopická, takže je pouhým okem nezahlédnete. Pokus se však dostanou do dýchacích cest, mohou působit devastující zdravotní následky. Nejčastěji jde o azbestózu, což je plicní fibróza, nebo mezoteliom – zhoubný nádor pohrudnice či pobřišnice. Riziko však nekončí u plic – „studie dnes spojují expozici azbestu i s rakovinou hrtanu, žaludku a vaječníků.“ doplňuje dr. Polis. Zrádnost azbestu spočívá v tom, že jeho zdravotní dopady se zpravidla projeví až po mnoha letech. Mezi expozicí a prvními příznaky nemoci může uplynout i několik desítek let.Bezpečná likvidace na prvním místě
Pokud se chystáte odstranit azbest z vašeho domu, je nutné dodržovat přísná pravidla. Pro zaměstnavatele v současnosti platí povinnost ohlásit práce 30 dní předem krajské hygienické stanici, včetně podrobného popisu postupů. Lidé, kteří chtějí azbest odstranit svépomocí, musí práci oznámit stavebnímu úřadu a zajistit dohled odborníka nad jejím prováděním.
|
Azbestové dědictví nám připomíná, že ani moderní materiály nejsou vždy bez rizika. Přísná pravidla pro práci s azbestem dnes sice nebezpečí výrazně omezují, přesto však hrozba úplně nezmizela. Likvidaci azbestu je nutné brát s maximální vážností. Každé nedodržení pravidel může ohrozit nejen zdraví těch, kdo s ním pracují, ale i lidí v jejich okolí. „Buďte opatrní a v případě pochybností se vždy poraďte s odborníky,“ uzavřel dr. Polis.

Odstraňování střešní krytiny s azbestem s řádným použitím ochranných prostředků, foto: KHS.Článek pdf.
Povodně a hygiena
2.12.2024První kolo testování kvality vody ze studní zasažených povodněmi se blíží ke konci
Občané, jejichž studny byly zasaženy zářijovými povodněmi, mají možnost využít bezplatného testování kvality vody. Akci zajišťuje Ministerstvo zdravotnictví ČR ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí Olomouckého kraje (KHS), Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě (ZÚ) a zástupci dotčených obcí.
První kolo testování bude ukončeno 15. prosince 2024, což je také poslední termín pro podání žádostí na e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Podmínky pro odběr a analýzu vzorků zůstávají stejné jako doposud.
Co dál, pokud voda není pitná?
Občané, jejichž voda byla v prvním kole testována jako nejakostní či nepitná, mají možnost zúčastnit se druhého kola testování. To je určeno těm, kteří provedli doporučená nápravná opatření směřující ke zlepšení kvality vody. Druhé kolo testování je hrazeno Olomouckým krajem a zajišťováno Zdravotním ústavem. Další podrobnosti jsou k dispozici přímo u zástupce Vaší obce.
Neváhejte využít tuto příležitost k ověření kvality vody a ochraně svého zdraví.
- Povodně 2024 - Bezplatné vyšetření vzorků vod z individuálních vodních zdrojů (studní) zasažených povodněmi - Ukončení 1. kola vzorkování v Olomouckém kraji
- Povodně září 2024 – bezplatné vyšetření vzorků vod z individuálních vodních zdrojů (studní) zasažených povodněmi
- Postup při sanaci studní postižených povodněmi
- Formulář - Žádost o odběr a analýzu vody ze soukromé studny zasažené povodní
- Pravidla základní hygieny po záplavách
- Jak zacházet s potravinami při povodních
- Nakládání s odpady po povodních
- Odstraňování materiálů s obsahem azbestu po povodních
- Povodně - dětské hračky
- Pravidla úklidu a sanitace ve školách, školských zařízeních a dětských skupinách v souvislosti s povodněmi
- Co dělat s uhynulým zvířetem na pozemku?
- Převařování pitné vody
- Leptospiróza - základní informace
- Použití dezinfekčních přípravků k sanaci po povodních
- Zásady první pomoci při zasažení dezinfekčními přípravky
- Doporučení pro provozovatele venkovních hracích ploch, které jsou určeny pro hry a sport dětí a mladistvých
- VaK Jesenicka - Varování pro odběratele - Doporučení k převařování vody - 14. 9. 2024
- Leták MZ
- Pravidla hygieny při povodních MZ
Pozvánka na webinář pro školní jídelny
22.11.2024Srdečně Vás zveme na webinář pro školní jídelny, kde bude představen návrh Přílohy 1 k Vyhlášce č. 107/2005 Sb., o školním stravování. Tento dokument přináší aktualizované požadavky na školní stravování, které mají za cíl zlepšit kvalitu výživy dětí a usnadnit školním jídelnám práci.
Webinář Vás detailně seznámí s obecnými principy novely i s navrhovanými změnami. Součástí programu bude také upřesnění časového harmonogramu souvisejícího s implementací. Počítá se i s Vašimi dotazy, které budou během vysílání zodpovídány prostřednictvím chatu. Po skončení bude pro ty z Vás, kteří se nemohli v daném čase zúčastnit, k dispozici záznam.
Tento webinář je skvělou příležitostí, jak se seznámit s plánovanými změnami spotřebního koše a připravit se na jejich implementaci. Účast Vám poskytne cenné informace a pomůže orientovat se v tom, jak chystané změny ovlivní Vaši každodenní práci.
Termín: 28. 11. od 13:00 do 16:00 hodin
Na webinář se přihlaste zde:
Odborná skupina pro školní stravování (formfacade.com)
Odkaz na stránky SZÚ s pozvánkou: https://szu.cz/aktuality/pozvanka-na-webinar-pro-skolni-jidelny-ke-zmenam-spotrebniho-kose/
16. říjen - SVĚTOVÝ DEN VÝŽIVY
15.10.2024Na dnešní den připadá Světový den výživy, který byl ustanoven v roce 1979 na základě rozhodnutí konference OSN pro výživu a zemědělství (Food and Agriculture Organization, FAO). Poprvé se slavil až 16. října 1981. Dnes si Světový den výživy připomíná více jak 150 zemí světa.
Letošní rok nese podtitul Dobré potraviny pro všechny, pro dnešek i budoucnost.
V tento den bychom si měli připomenout stálý problém nedostatku potravy v některých rozvojových zemích, kde často na hlad a podvýživu umírají zejména děti. Zároveň s tímto je spojený další problém, který je opačný, a týká se „vyspělé“ části světa - přejídání se, nezdravá strava a obezita, kterou trpí jak dospělí a samozřejmě i jejich děti, neboť stravování je základní potřebou a dítě získává návyky zejména od svých rodičů.
V rámci naší preventivní činnosti se snažíme správné stravovací návyky přiblížit nejmladší populaci v rámci zdravotně preventivního programu Jíme zdravě, pestře, hravě, který dlouhodobě pořádáme pro žáky prvního stupně základních škol Olomouckého kraje zdarma. Každý rok se programu zúčastní kolem 200 žáků. Cílem programu je zlepšit znalosti dětí mladšího školního věku o správné výživě a ovlivnit tak jejich postoje ke konzumaci zdraví prospěšných potravin. Zábavnou formou hry s prvky soutěže by se děti měly naučit vybírat si zdraví prospěšné potraviny a orientovat se v široké nabídce potravin na našem trhu.
Odkaz na pořadatele - Organizaci OSN pro výživu a zemědělství (Food and Agriculture Organization, FAO): https://www.fao.org/world-food-day/en
Jak správně vybrat školní brašnu
20.8.2024- Rozšíření seznamu zemí, kde hrozí roziko nákazy mpox (Hygienická slžba ČR na platformě X)
- Stanovisko Ministerstva zdravotnictví k situaci ve výskytu onemocnění mpox v Africe
- Informační dopis
- Doporučený postup při výskytu případů onemocnění opičími neštovicemi (SZÚ)
- Doporučení k očkování proti onemocnění mpox vč. seznamu poskytovatelů, kteří provádějí vakcinaci
- Rozhodnutí o možnosti používání neregistrovaného léčiva, včetně rozhodnutí o porušení celistvosti balení - vakcína JYNNEOS 20 single-dose 0.5 mL vials (Smallpox and Monkeypox Vaccine, Live, Nonreplicating)
- Link na RRA ECDC
- Link na DG HERA poskytnutí daru 215tisíc vakcín DRC
- Rozcestník - informace k cestám do zahraničí (odkaz MZV)
- Odkaz na link africké CDC
Světový den hepatitidy
26.7.202428. července si připomínáme Světový den hepatitidy, letos pod heslem „Je čas jednat“.
Jeho účelem je zvýšit obecné povědomí o virové hepatitidě, možnostech její prevence, diagnostice a léčbě.
Virové hepatitidy představují celosvětový problém veřejného zdravotnictví. Podle World Health Organization (WHO) se tímto onemocněním každoročně nakazí až 354 milionů
lidí a umírá téměř 1,3 milionů všech nakažených po celém světě.
V úterý 23. 4. 2024 se v obci Příkazy konala závěrečná konference projektu MOSPREMA, na které měla své zastoupení také Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci. Z protiepidemického odboru, oddělení nozokomiálních nákaz a dezinfekce, dezinsekce a deratizace, vystoupil RNDr. Libor Mazánek, Ph.D.
Svou prezentací s názvem „Regulace kalamitních komárů a její vliv na biodiverzitu v Litovelském Pomoraví“ provedl účastníky konference historií hubení komárů v České republice a zejména na území současné CHKO Litovelské Pomoraví, a vysvětlil, v čem jsou současné postupy přelomové a přispívají k ochraně biodiverzity krajiny. Přednášku v závěru doplnil o konkrétní data z měření aktivity komárů z uplynulých let v obcích v CHKO Litovelské Pomoraví.
Celá tisková zpráva ZDE
Upozornění KHS
10.1.2024Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci (dále jen „KHS“) tímto sděluje, že neposkytla a nadále ani neposkytuje žádnou záštitu právnické osobě Tropico spol. s r.o., se sídlem Olomučany 299, 679 03 Olomučany, IČ: 25580159 v oblasti seminářů zaměřených na hygienu ve školní jídelně a ve výdejně stravy a ani nevyslala žádné své zaměstnance jako zástupce hygieny na semináře pořádané touto právnickou osobou.
Informace o hygienických požadavcích na školní jídelny a výdejny stravy poskytuje KHS v rámci výkonu své činnosti vždy a bezúplatně.
Tým zaměstnanců protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci se dne 12. 4. 2023, spolu se složkami integrovaného záchranného systému, aktivně zúčastnil součinnostního výcviku Biohazard týmu Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje.
V rámci cvičení bylo na tísňovou linku 155 přijato volání čtyřicetiletého muže, který trpěl klinickými příznaky a před třemi dny se vrátil z Afriky. Epidemiologem bylo vysloveno podezření na vysoce nebezpečnou nákazu a aktivovány složky integrovaného záchranného systému.
Cílem koordinačně složitého simulovaného zásahu bylo prověřit spolupráci zúčastněných složek – hygieniků, hasičů a záchranářů, a procvičit postupy při mimořádné události s podezřením na výskyt vysoce nebezpečné nákazy a ochránit tak veřejné zdraví.
Upozornění KHS na falešné e-maily
21.2.2023Prostřednictvím sociálních sítí a emailové komunikace se v současné době šíří falešné oznámení obsahující výzvu k mimořádnému vyšetření a preventivní prohlídce osob na tuberkulózu s odkazem na Krajskou hygienickou stanici Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci, Wolkerova 74/6, Olomouc (dále jen „KHS“), podepsané vedoucí oddělení protiepidemického Mgr. Barborou Hanákovou.
KHS tímto upozorňuje všechny osoby, že se jedná o podvodné oznámení šířené formou emailů a následně sociálních sítí a informace v něm uvedené nejsou poskytnuty ze strany KHS.
Žádáme všechny osoby, které obdrží tato falešná oznámení, aby je dále nešířily a nereagovaly na ně!
Kdo je připraven, není zaskočen!
9.12.2022Ve čtvrtek 8. 12. 2022 si určení zaměstnanci Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci (KHS), ověřili své dovednosti správného použití ochranných pracovních prostředků určených pro případ nutnosti provedení epidemiologického šetření při podezření na výskyt vysoce nebezpečné nákazy. Nácvik probíhal pod dohledem specialisty Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Tým KHS je sedmičlenný, složený z odborníků v oblasti epidemiologie. Praktické upevňování znalostí pro situace, se kterými se nesetkáváme denně, považujeme za zcela zásadní.
Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci (KHS) se v termínu 26. 10. - 27. 10. 2022 zúčastnila celostátní kontrolně-preventivní akce Alkohol, drogy a mládež (ADAM).Celá zpráva ZDE.
ARI/ILI
30.11.2022- Začátek
- Předchozí
- 1
- 2
- 3
- Následující
- Konec